171 The Download
0 Comment
23.12.2019 Upload date

& - Yüzyılın En İyi Bilimkurgu Öyküleri

Bilim Kurgu

FILE TYPE: pdf FILE SIZE: 4 MB

“Buradaki yazarların tümü bilimkurgunun haysiyet listesinin temelini oluşturuyor.” –Booklist

“Bu kitap, bilimkurgunun edebi tarafını kusursuzca ortaya koyuyor.” –Science Fiction Weekly

Yirminci yüzyıl bilimkurgunun temellerinin atıldığı, pulptan önemli edebiyata evrildiği ve tüm zamanların en popüler türlerinden birine dönüştüğü bir süre aralığı. Bu sima senelik süreç arasında tür kendisine ait bir geçmiş oluşturdu ve toplu bir yaklaşımla ele alınabilecek hale geldi.

Yüzyılın En İyi Bilimkurgu Öyküleri’nde Orson Scott Card bu tipi ve dolaylı olarak da kültürü dönüştüren yazarları ve onların öne çıkan öykülerini titizlikle seçip eşsiz bir panorama sunuyor. Card’ın dediği gibi bu derleme, “Bir hazine. Bir mücevher koleksiyonu.”
               
Isaac Asimov, Arthur C. Clarke, Robert A. Heinlein, Ursula K. Le Guin, Ray Bradbury, Frederik Pohl, Harlan Ellison, George Alec Effinger, Brian W. Aldiss, William Gibson & Michael Swanwick, Theodore Sturgeon, Larry Niven, Robert Silverberg, Harry Turtledove, James Blish, George R. R. Martin, James Patrick Kelly, Karen Joy Fowler, Lloyd Biggle, Jr., Terry Bisson, Poul Anderson, John Kessel, R.A. Lafferty, C.J. Cherryh, Lisa Goldstein ve Edmond Hamilton.