121 The Download
1 Comment
15.12.2019 Upload date

Buket Uzuner - Kumral Ada Mavi Tuna

Edebiyat

FILE TYPE: pdf FILE SIZE: 2 MB

Bir salı sabahı uyandım. Tüm gazeteler hayatta en çok sevdiğim kadının bir öldürü işlediğini yazıyordu. Bunu hiç beklemiyordum. Beynimden vurulmuşa döndüm. İç dengelerim şiddetle sarsıldı. Halbuki gerçeği biliyordum fakat bana kimse Biricik bir şey sormamıştı. Onu mahkûm etmişlerdi! Kapı çalındı. İki asker beni almaya gelmişti. İç Cenk çıkmış, seferberlik duyuru edilmişti. Bunu bekliyordum. Hiç şaşırmadım. Bunu uzun zamandır korku ve kuşkuyla hep bekliyordum. Hazırlandım ve o salı sabahı daireden çıktım.


"Genç bir Muallim bir sabah Kuzguncuk'taki evinden apar topar alınıp, askere götürülür. O, bunun bir karabasan olduğuna, arkadaşlarıysa onun Dahil savaşa katıldığına inanmaktadır. Halbuki annesi oğlunun bir ambulansla daireden götürüldüğünü anlatmaktadır.


Kumral Ada Mavi Tuna, Dahil savaşın içimizde ve dışımızda, bireysel ve içtimai olarak yarattığı yangınları umutsuz bir sevi üçgeni ekseninde anlatan sarsıcı bir roman. Dört dile çevrilen Kumral Ada Mavi Tuna oldukça Çok içtimai yaramızı irdelerken unutulmaz bir sevi hikâyesi anlatıyor.

(Tanıtım Yazısı'ndan Alıntı)cemgrg123 3 yıl önce

iç savaşın gerçekten olduğu mu yoksa Tuna'nın rüyası mı olduğunu anlayamadığımız, ADA ve Tuna'nın ruhtan bağını Mabel sakızlarını, 70'lerin Kuzguncuk'unu, Baylan Pastanesi'ni, kabusları çok severek okuyacağınız bir kitap..