288 The Download
0 Comment
19.11.2019 Upload date

Charles Darwin - Türlerin Kökeni

Evrim

FILE TYPE: epub FILE SIZE: 2 MB

İlk basımı 1859’da Londra’da yayımlanan Türlerin Kökeni, dünyamızın İlim ve kültür tarihini değiştiren kitapların başında gelir. Darwin’in 20 yıllık araştırması sonucu ortaya çıkan ve evrimin mekanizmalarını açıklayan Türlerin Kökeni yalnız biyoloji bilimlerinin değil, aynı zamanda bütün doğa bilimlerine ve edebiyattan felsefeye tüm insanlık kültürüne yeni bir bakış kazandırarak,


insanın dünyayı anlama macerasında bir dönüm noktası oldu.


Türlerin Kökeni’nin bu çevirisi, Darwin’in ilk baskısındaki birkaç küçük dizgi hatasını düzelttiği ikinci baskıdan yapıldı.

“Zaman içinde Darwinci devrim, dünya üstündeki her eğitimli insanın aklında ve kalbinde emin ve sorunsuz bir ölçüde yerini alacaktır, fakat bugün, Darwin’in ölümünün üzerinden bir asırdan birçok süre geçmesine rağmen, hâlâ onun parmak ısırtan çıkarımlarla dolu ifadelerini tam şekilde hazmedebilmiş değiliz.”


–Daniel Dennett, Darwin’in Tehlikeli Fikri-

“Darwinci kuram yalnızca üstün bir İzah gücüne sahip olmakla kalmaz; açıklamasındaki ekonomikliğin kuvvet dolu bir zarafeti, dünyanın en unutulmaz başlangıç mitlerine dahi üstün ati şiirsel bir güzelliği vardır.”


–Richard Dawkins, Cennetten Akan Irmak-

“Hiçbir bilimsel devrim daha önceki alışkanlıklarımızı ve kanaatlerimizi değiştirmek açısından Darwin’in buluşuyla karşılaştırılamaz… Darwinci evrim çokça derin bir biçimde, kendi varlığımız ve özümüze ilişkin algılarımızda ve bilimin işaret ettiği benzer sorular konusunda da bir devrim yaratmıştır: Biz kimiz? Buraya nasıl geldik? Diğer yaratıklarla ilişkimiz nedir?”


–Carl Zimmer, Evrim: Bir Fikrin Başarısı-