106 The Download
0 Comment
15.12.2019 Upload date

Daniel C. Dennett - Darwin İn Tehlikeli Fikri

Evrim

FILE TYPE: pdf FILE SIZE: 15 MB

Dennett'e göre Darwin'in "doğal seçilim"i akılsız, mekanik algoritmik işlem olarak tanımlaması, evrimin tüm meyvelerinin algoritmik bir süreç sonucu ortaya çıktıklarını vurgulaması bu düşüncesi, Darwin'in tehlikeli fikridir.

"Darwin'in bitkisel seçilime bağlı evrim kuramı beni her süre çok heyecanlandırmıştı; ama seneler arasında onun geniş düşüncesinden duydukları hastalığı gizleyemeyen, kusur arayıp işi azarlama boyutuna vardıran kuşkuculuktan tutun, aleni düşmanlığını afiş edenlere kadar hayret uyandıran bir düşünür topluluğunu karşımda buldum. Bunlar sadece alelade kişiler ve dindar düşünürlerden ibaret olmayıp, Darwin'in yanılgı arasında olduğunu söylemeyi tercih eden laik filozofları, psikologları, fizikçileri ve ayrıca biyologları kapsıyordu. Bu kitap Darwin'in düşüncesinin neden bu kadar sert olduğu, yeni bir esas yüzeyinde ve sevgi dolu bir görünüş arasında şekillenen hayatın bize nasıl umut aşılayabileceği hakkındadır."
-Daniel C. Dennett-

"Bir nefes taze hava."
- Carl Sagan-

"Son derece pırıl pırıl bir kitap. Yaratıcı açıdan okuyucuyu yeni entelektüel yüksekliklere taşıyor. Eleştiri yönünde da tam manasıyla tahripkâr."
- Richard Dawkins, Gen Bencildir kitabının yazarı-

"En özgün ve en çok okunan filozoflarımızdan biri.... Çok uzun bir süre sonra analitik bir filozof ortaya çıkıyor ve uzman titizliğini romantik bir ruh haliyle, yaşam dolu bir düş gücüyle ve de mizah anlayışıyla birleştirip alt disiplinini ipotekten kurtarıyor."
- Richard Rorty, Lingua Franca-

"Dennett ender özgünlüğe, titizliğe ve akla sahip bir filozoftur. Bu kitapta filozofların dolu dolu yapmak zorunluluğunda oldukları bir işi yapıyor: Bilim içindeki kavramsal karışıklıkları temizlemek."
- Jim Holt, The Wall Street Journal-
(Tanıtım Bülteninden)