72 The Download
0 Comment
05.12.2019 Upload date

Dieter Duhm - Kapitalizmde Korku

Ekonomi

FILE TYPE: pdf FILE SIZE: 5 MB

Elinizdeki kitap, Kapitalizmde Korku'nun Türkçedeki üçüncü basımı. Uyandırdığı çok ilgi, yaşamsal sorunlarımızı ele alması kadar, bu hastalıkların nedenlerini ve çözüme uzanan yöntemleri göstermesinden kaynaklanıyor. Buna, psikoloji ve ekonomi alanlarına taşan konuların çok sade bir anlatımla işlenmiş olmasını eklemek gerekiyor.Kapital, varlığımızı sürdürebilme temelindeki güdüsel, sıradan, insani korkularımızı kendi dizgesine boyun eğdirmek adına çoğaltır ve onlara süreklilik kazandırırken, tinsel yaşamımızı da bir karabasana dönüştürüyor.

İçselleştirilmiş itaat yerine Hayır! demenin erdeminin ve hayatımızın her alanına fer düşüren çözüm yollarının ele alındığı etkinliğin güncel değeri, bugün her zamankinden yüksek. Çünkü ayakta kalabilmek sorunu, her zamankinden daha ağır ve kuşatıcı. Kapitalizmde Korku ise özellikle, yakıcı sorunlar karşısında sadece düşürülmüş gençlere uzatılan tam bir bilge-dost eli. Sargut Şölçün'ün çevirideki sade ve akıcı Türkçesi ise okuyucu için ayrı bir armağan.

Aziz Nesin'in bu kitabın ilk baskısı için hazırladığı önsöz bugüne kadar, tam da 'Aziz Nesin'lik' nedenlerle bir çeşitli kitabın metni ile buluşamamıştı. Bu kitap Aziz Nesin'in yazdığı önsöz ile nihayet buluşabildiği ilk basım.