7 The Download
0 Comment
06.12.2019 Upload date

George Sand - Consuelo 1. Cilt

Genel Kültür

FILE TYPE: pdf FILE SIZE: 21 MB

Consuelo, yakın sürede baskısı bulunmadığı için kolay kolay edinilemeyecek bir kitapdır. George Sand ise değerli bir yazar olmasına karşın ne yazık ki Türkçe'ye çevrilmiş kitabının sayısı azdır.

Kitap yılar evvela Milli Eğitim Bakanlığınca 4 cilt halinde okuyuculara sunulmuş ama aslında ilk üç cildi sadece bir kitap, 4. cilt ise orijinalinde Kontes Rudolstadt adıyla çıkmış, onun devamı olarak ayrı bir kitap.

Consuelo öyle iki satırla geçiştirilecek bir kitap değil. Yazar öyküsünü kurarken ve adım adım ilerletirken hiç acele etmemiş. Aralarda gönlünce bazı süre tarihe, bazı süre sanata ayrıca dine dalmış, öyküye ara verip aklındakileri uzun uzun anlatmış. Sanırım günümüz edebiyatıyla klasiklerin arasındaki en geniş fark bu. Çağımız hızı gerektirdiğinden elimizdeki ne olursa olsun, akışını yavaşlatacak unsurlara tahammülümüz yok. Hemen sonuca ulaşmasa da hızlı ilerleyen öyküleri tercih ediyoruz. Oysa klasikler, yeni karakterlerin uzun uzun anlatılması, bir manzara yada odanın bazen yarım sayfalık tasviri ile aslında her şeyin hakkını verip tadını çıkarmayı başarıyorlar