70 The Download
0 Comment
05.12.2019 Upload date

Ha-Joon Chang - Sanayileşmenin Gizli Tarihi - Epos Yayınları

Ekonomi

FILE TYPE: pdf FILE SIZE: 4 MB

Bu kitapta, adı yalnız dipnotlarda geçse de Türkiye adlı bir ülkede 10 yıllardır kullanılan ekonomi politikalarının niçin ve nasıl uygulandığından ve ortaya çıkan sonuçlardan söz ediliyor.

"Derinliği, kadar kolay anlaşılırlığı ve çarpıcı örneklerle canlılık kazanmış, içinize işleyen bu çalışma, 'dünyada işleyen gerçek ekonomi' olarak adlandırılabilirdi.

Sanayi devriminin kökenlerinden günümüze kadar cereyan eden ekonomik büyüme ile standart/egemen doktrinin anlattıkları arasındaki uçurum giderek büyümektedir, Chang aslında ne olduğunu gözler önüne sererek bu boşluğu aydınlatmaktadır.

Chang'ın zekice analizleri, saltanatları hâlen süren doktrinlere dayanan ekonomik reçetelerin, özellikle gayet korumasız ve savunmasız olanlara [ülkelere/halklara] hangi amaçla ve nasıl ciddi zararlar verdiğini ve bu zararların devam edeceğini gösteriyor. Chang, küresel ekonominin çok daha insani ve medeni bir güzergahta nasıl yeniden düzenlenebileceği konusunda, ekonomi teorisine ve somut tarihi kanıtlara dayanan, akla yetkin, yapıcı öneriler getiriyor. Şayet telafi edici eylemler gerçekleştirilmezse meydana gelebilecek muhtemel vahametler konusunda uyarıyor."
-Noam Chomsky-

"Kitapçı rafları, ekonomist ve yorumcuların anlaşılabilir bir dille yazdığı, küresel serbest ticaretin dünya ülkeleri tarafından neden arzu edilmesi, hatta neden vazgeçilmez olduğunu anlatan kitaplarla dolu.

Fakat serbest pazar ortodoksluğuna temkinli yaklaşan okurlar, "Sanayileşmenin Gizli Tarihi"nin ikna gücüyle keyiflenecekler. Ha-JoonChang'ın kitabı, küreselleşme amigolarının yaydığı küresel serbest ticaret dogmasına karşı zengin bir anlatı sunuyor."
-Paul Blustein, Washington Post-
(Tanıtım Bülteninden)