89 The Download
0 Comment
23.12.2019 Upload date

Herfried Münkler - İmparatorluklar Eski Roma’Dan Abd’Ye Dünya Egemenliğinin Mantığı - İletişim Yayınları

Siyasi

FILE TYPE: pdf FILE SIZE: 14 MB

– Profesör Münkler, olmadan siz bir emperyalist misiniz?
– Hayır, ‘emperyalist’, fazlasıyla olumsuzluk yüklü bir kavram. Fakat kavrama binen ahlaki yük, soğukkanlı analizin önüne geçmemeli. Bunun için bu incelemede, imparatorluk kavramıyla bağlantılı menfi önyargıları bir kenara bırakarak işe başladım.
Herfried Münkler, 2005’te Almanya’da yayımlanan bir gazete mülakatında, İmparatorluklar kitabı konusunda konuşmaya bu sözlerle başlıyor. Gerçekten, imparatorluk olgusunu tarihi gelişimi arasında son derece soğukkanlılıkla ve vukufla inceleyen bir kitap.
İmparatorlukların karakteristik özellikleri nelerdir? Emperyal düzenler “nasıl çalışır”? İşleyiş mantıkları nedir? Bir emperyal düzen hangi iç gerilimleri barındırır? İmparatorluklar “istikrarı” nasıl sağlarlar ve güçlerini çok derecede zorladıklarında onları hangi tehlikeler bekler?
Eski Çin’den Roma İmparatorluğu’na, Moğol ve Rus İmparatorlukları’ndan Portekiz, İspanyol ya da Britanya dünya imparatorluklarına ve Amerika Birleşik Devletleri’ne... Ortak özellikler ve farklar üzerine, zengin tarihi ayrıntılara, keskin gözlemlere dayanan sert bir teorik analiz.
Die Zeit gazetesinin “tek benlik düşünce kuruluşu” olarak tanımladığı Herfried Münkler, çağımızın ve günümüzün önemli bir politik olgusuna geniş bir perspektiften bakmayı sağlıyor.