52 The Download
0 Comment
15.12.2019 Upload date

Nick Lane - Yaşamın Yükselişi- -Evrimin On Büyük İcadı

Evrim

FILE TYPE: pdf FILE SIZE: 12 MB

"Kusursuz, yaratıcı ve süprizlerle dolu... Yaşam ve evrim meraklıları için nefes kesici bir anlatı..."
-New Scientist-

DNA nereden gelir? Bilinç nedir? Göz nasıl evrilmiştir? Nick Lane yeni bilimsel bilgilerle dolu hazine sandığını açıyor ve evrim tarihini yeniden inşa ediyor. Seksten sıcakkanlılığa ve ölüme 10 geniş icatla, doğanın dehasını çarpıcı bir anlatıyla ortaya koyuyor.

Londra University College'da biyokimyager olan Lane bu mükemmel kitapta ilginç ve kolay bir soru soruyor: Bildiğimiz haliyle Yeryüzü'nün ortaya çıkmasına yol açan geniş biyolojik icatlar nelerdir? Böyle 10 adet icat olduğunu savunan Lane her birinin evrimini inceliyor. Hiç şaşırtıcı değil, bu 10 icadın (hayatın kökeni, DNA'nın yaratılması, fotosentez, karmaşık hücrelerin evrimi, seks, hareket, görme, sıcakkanlılık, bilinç ve ölüm) her bir tanesi inceliklerle doludur, kökenleri önemli tartışmalara uzanır. Lane, en yeni bilimsel sonuçlardan yola çıkarak, neler konusunda kesine yakın bilgiler olduğunu, nelerin akla yatkın çıkarımlar olduğunu birbirinden ayırarak her icadı bilimsel olarak ustalıkla açıklıyor. Zaman süre sarsıcı, ama zorlayıcı bilgiler sunuyor.

"Charles Darwin mezarından çıksaydı, kendisine gelmesi için eline bu kitabı tutuştururdum."
-Matt Ridley, The Red Queen'in Yazarı-

"Lane çok ender bulunan o türe mensup: Koskoca bir alanların kuşbakışı bir manzarasını sunabilmenin yanı sıra, kendine ait çok ilginç fikirleri de aktarabiliyor." -
-Carl Zimmer, Science-

"Hayatın gizemleri, nasıl doğduğu, nasıl işlediği, şeylerin neden öldüğü, bilincin nasıl evrildiği konusunda güzel ve güzel bir dille yazılmış bir anlatı. Muhteşem bir okuma deneyimi sunuyor, ayrıca geniş evrimsel bulmacalar hakkındaki bugünkü bilimsel düşünceleri, zorluklara dolanıp kalmaksızın gerçekten kavramamızı sağlıyor."
-Ian Stewart-
(Tanıtım Bülteninden)