228 The Download
0 Comment
08.12.2019 Upload date

Robert Muchembled - Orgazmın Tarihi - Sel

Kadın Kitaplığı

FILE TYPE: pdf FILE SIZE: 8 MB

İnsana dair en mahrem alanlardan bir tanesi olan bedensel zevk, tarih boyunca iktidarın boyunduruğu altında tutulmuştur. Kişinin kendinden söz eden bir metin yazmasının bile cezalandırıldığı 16. yüzyıldan günümüze Batı uygarlığının çağdaş tarihi, bu mahrem zevkin sancılı ve mücadelelerle dolu gelişimini ve özgürleşmesini içerir, ancak bu özgürleşme sanıldığı gibi sürekli genişlememiş, çeşitli dönemlerde açılıp kapanan bir görüntü sergilemiştir.

Bugün Batı uygarlığındaki cinsel özgürlüğün geldiği boyuta bakıp aldanmamak gerek. Orgazmın Tarihi'nin göstereceği gibi bu özgürlük yanılsaması, yabancısı olmadığımız baskıların, katı ahlakların ve ikiyüzlülüklerin gözetiminde gerçekleşmiştir. Kadınlar ve erkekler için toplumsal baskıdan irak bir cinsellik yaşamak günümüzde de hâlâ istenilen bir hayal olma özelliğini korumaktadır.

Otoritenin baskısından orgazmın zevkine cinsel hayatın yolculuğu...
Özellikle kadınlar, ama neredeyse tüm kişiler açısından cinsellikte otoriteden ve toplumdan azade bir cinsellik, hâlâ oluşmakta olan ve sıcak bir alandır.
Otoritenin sancısından orgazmın zevkine kişinin cinselliğinin yolculuğu...

ROBERT?MUCHEMBLED, 1944 doğumlu Fransız tarihçi. Paris Nord Üniversitesi'nde görev yapmaktadır. Modern çağ üzerine yoğunlaşan çalışmalarında özellikle kamu kültürü, cadılık, şeytan, kadınlar, şiddet gibi konular üzerine yapıtlar vermiştir.