28 The Download
0 Comment
24.12.2019 Upload date

Ryszard Kapuscinski - Afrika Aslanı - Om Yayınları

Siyasi

FILE TYPE: pdf FILE SIZE: 2 MB

"Hepimiz ulu majestelerinin ufak tefek olduğunu biliyordu. Bununla birlikte, İmparatorluk Makamı'nın yüceliği gereğince, İmparator'un diğer kişilerden düpedüz fiziksel bile olsa daha yüksekte bulunması gerekiyordu. Dolayısıyla, İmparatorluk tahtlarının bacakları uzun, oturma yerleri yüksekti... Yüksek bir taht ile saygıdeğer majestelerinin yapısı arasında bir çelişki doğmuştu; küçük bir çocuk gibi bacakları havada sallanan bir kimse tarafından gereken ciddiyetin nasıl sağlanabileceğini hayal etmek bile güç olduğundan, tam da bacaklar alanında en duyarlı ve belalı olan bir çelişkiydi bu. Bu hassas ve çok önemli muammayı, yastık çözdü.
Yirmialtı sene boyunca En Erdemli Majesteleri'nin yastık taşıyıcılığını yaptım. Majesteleri'ne dünyanın dört bir köşesine yaptığı yolculuklarda eşlik ettim ve doğruyu söylemem gerekirse-bunu gururla söylüyorum- Majesteleri bensiz hiçbir yere gidemezdi..."

"Majesteleri, Haile Selasiye'nin son günlerinin ve onun çılgın, ortaçağa ait sarayının parlak bir portresi. Kapuscinski'nin herzaman mükemmel somut ve dikkatli eserleri, en ince ayrıntılardan anlam mucizeleri yaratıyor. Ve kitabı röportajı aşkınlıyor, bir güç kabusuna dönüşüyor... Sanki İtalo Calvino, Machiavelli'yi yeniden yazmış gibi... Unutulmaz, son derece gülünç ve nihayet sevecen bir kitap."
Salman Rushdie