68 The Download
1 Comment
19.11.2019 Upload date

Yuval Noah Harari - Sapiens

Evrim

FILE TYPE: epub FILE SIZE: 2 MB

İsrailli Yazar ve Tarih Profesörü Yuval Noah Harari’nin kaleme aldığı Hayvanlardan Tanrılara Sapiens, son yılların en birçok ses getiren kitapları arasında yer alıyor. Başlangıçtan bugüne kişinin tarihi yolculuğunu ele sektör eser, bugünü meydana getiren tüm koşulları fenni ve sosyal bilimler ışığında detaylandırıyor.

“Önce her şey bir toz bulutuydu.” Kulağa çokça tanıdık geliyor değil mi? Bilindiği üzere bu ifade, karşı tarafın bir konuyu tüm detaylarıyla kavraması adına bu günlerde muzipçe uygulanan bir kalıp. Ancak söz insanlık tarihinden açıldığında, bu başlangıcın önemini göz ardı etmek mümkün değil. Hayvanlardan Tanrılara Sapiens; evren, dünya ve insan meselesinde sorulan bütün soruları cevaplamaya tam da bu noktadan başlatıyor.

13.5 Milyar Yıllık Bir Zaman Yolculuğuna Çıkmanın Tam Zamanı!

Harari; kitabının başında dünyanın gelişiminin öncelikle fizik, daha sonra kimya ve en sonunda biyoloji etrafında teşekkül ettiğini söyleyerek sözlerine başlıyor. Bu noktadan itibaren evrime de İlişki eden Harari, neandertal ve sapiens türlerinin günümüze uzanan köklerini ele alıyor. Kitapta bireyin gelişimi; “Bilişsel Devrim”, “Tarım Devrimi” ve “Bilimsel Devrim” olmak üzere üç esas başlık altında inceleniyor.

Kitaba göre Bilimsel Devrim, tarihsel sürecin son 5 bin yılını kapsıyor. Şöyle ki tarihte önceki dönemlere nazaran, son 5 bin yıla ilişkin daha fazla somut bilgiye ulaşmak mümkün. Bu sebeple Bilimsel Devrim alt başlığı, kitabın en uzun kısmını oluşturuyor. Söz konusu bölümde daha subjektif bir ifade benimseyen yazar; günümüzün yönetim, güç ve barış anlayışına dair kayda değer çıkarımlarda bulunuyor.

Hayvanlardan Tanrılara Sapiens; dinlerden yönetim biçimlerine, toplumsal katmanlardan geçim kaynaklarına, göçlerden savaşlara kadar değişik disiplinlere ilişkin fazla konuyu sadece başlık altında bir araya getiriyor. Kitap, başta kendini hayvanlarla eş değer şekilde gören bireyin zamanla doğaya ve kendisine karşı sürdürdüğü üstünlük savaşımını konu ediniyor. Hatta insanın, gücü yardımıyla günümüze yaklaştıkça kendine tanrısal bir kalite atfetmesine de eleştirel bir gözle yaklaşıyor. Harari’nin derslerinde anlattığı konulardan derlediği bu kitap, bilimsel atmosferinin yanı sıra akıcı anlatımıyla da okur kitlesini günden güne genişletmeye devam ediyor.

Bunu Biliyor muydunuz?

Hayvanlardan Tanrılara Sapiens, her ülkede değişik bir basımıyla okurlarına ulaşıyor. Tarihsel gelişim sürecinin örneklerle detaylandırıldığı kitapta, yayımlandığı her ülkeye ait farklı tarihsel olaylar ve mahalli örnekler yer alıyor.

En Sevilen Kitaplara Hemen Şimdi Sahip Olun!

Yayımlandığı andan itibaren din ve İlim dünyasında tozu dumana katan Hayvanlardan Tanrılara Sapiens kitabını hala okumadıysanız hemen şimdi sepetinize ekleyin! Bu kitap, aklınızdaki birçok soruyu yanıtlarken size dopdolu bir okuma deneyimi yaşatacak.


Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/vhosts/e-kitaphavuzu.com/httpdocs/app/view/blog.php on line 478
class="
Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/vhosts/e-kitaphavuzu.com/httpdocs/app/view/blog.php on line 478
">
Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/vhosts/e-kitaphavuzu.com/httpdocs/app/view/blog.php on line 478
Kuvan Ahmed
3 yıl önce

İyi program